Wszystko, co musisz wiedzieć o lampach stojących


Lampy stojące zachęcają do siebie głównie ze względu na ich mobilność. Mogą być łatwe w przenoszeniu, a równocześnie bardzo użyteczne. Oprócz funkcjonalności dobrze dobrana lampa z pewnością doda również walorów estetycznych do pomieszczenia, wypełniając pustą przestrzeń. Na jaką lampę stojącą się zdecydować i czym kierować się podczas wyboru? Wszystkie niezbędne informacje znajdują się poniżej.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lampy stojącej do Twojego domu?

Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu na początku warto rozeznać się w temacie, aby się nie zawieść, ani nie przepłacić. Rozważając zakup lampy stojącej, przede wszystkim pamiętaj o:

  • rodzaju materiału, z jakiego została wykonana – na rynku dostępnych jest wiele różnych lamp, na przykład wykonane z metalu, różnego rodzaju drewna, czy nawet szkła,
  • rodzaju klosza – klosze lampy można podzielić na statyczne, których położenia i kierunku padania światła nie da się zmienić oraz z regulowanym ramieniem, który umożliwi Ci indywidualne ustawienie klosza,
  • designie – składa się na niego ogólny styl i wygląd lampy, w tym jego kolorystyka. Pamiętaj, że decydując się na zakup lampy, zastanów się najpierw gdzie ona będzie stała. Z pewnością ułatwi Ci to wybranie takiej, aby idealnie wpasowywała się w przestrzeń,
  • rodzaju żarówek – jeśli zależy Ci na energooszczędności, wybieraj lampy z żarówkami LED. W razie potrzeby dostępne są również lampy z możliwością zamontowania kilku żarówek naraz,
  • cenie – pamiętaj, że nie zawsze droższe znaczy lepsze, dlatego zawsze warto sprawdzić ewentualne alternatywy i rozejrzeć się po promocjach, które oferuje wiele sklepów.

Magia światła, czyli kilka porad, jak ustawić lampę

Dobrze dobrane światło może kompletnie odmienić salon, czy inne pomieszczenie, nadając mu niezwykły styl i wyjątkową atmosferę. A oto, kilka sposobów, jak osiągnąć taki efekt.

  1. Lampy stojące z szerokimi kloszami, które rozproszą światło po całej przestrzeni, optycznie powiększą pomieszczenie.
  2. Lampy ze światłem skierowanym w sufit sprawią, że będzie on wydawał się być wyższy niż w rzeczywistości.
  3. W wąskich holach i korytarzach warto głównie oświetlić tę dłuższą ścianę, aby światło rozproszyło się po całej długości.
  4. W miejscach, w których umieszczone jest lustro, takich jak łazienka czy sypialnia lampa postawiona przy nim da wrażenie poszerzenia przestrzeni.
  5. Jeśli chcesz nadać miejscu nastrojowy klimat, warto pomyśleć o lampie z zamkniętym kloszem, który tylko częściowo będzie przepuszczał światło.