Szeroki wachlarz wyboru stolików kawowych

stolik kawowy rozkładany

Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia w każdym pokoju dziennym jest z pewnością stolik kawowy, który ma szerokie zastosowanie. Można go wykorzystać na wiele sposobów – posłuży jako miejsce na książkę, filiżankę kawy, grę planszową, piloty do sprzętu RTV, świece zapachowe, wazon czy inne dekoracje. Dostępny jest nawet stolik kawowy rozkładany, dzięki czemu można w dowolnym momencie zwiększyć powierzchnię blatu. Występuje w różnych kolorach, kształtach i wymiarach, wobec czego każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model. Istotne będzie to, aby dobrać stolik kawowy do wystroju wnętrza i mebli wypoczynkowych.

Jak znaleźć idealny stolik kawowy do salonu?

stolik kawowy rozkładany

Stolik kawowy musi mieć odpowiednie gabaryty, które dobiera się w oparciu o metraż wnętrza i wielkość mebli wypoczynkowych. Do mniejszego pomieszczenia świetnie nadadzą się funkcjonalne stoliki kawowe rozkładane, które nie zajmują na co dzień wiele miejsca, a gdy będzie potrzebny blat o większej powierzchni, wystarczy go szybko i łatwo wysunąć. Podczas wizyty gości czy grania w grę planszową z dzieckiem takie rozwiązanie będzie nieocenione. Jeśli stolik ma służyć tylko do postawienia na nim tacy z napojami, wazonu z kwiatami czy ramki ze zdjęciem, to wystarczy model małogabarytowy. Do przyjmowania gości trzeba już większego mebla, o odpowiednim rozmiarze i wysokości. W przypadku przestronnego salonu nie sprawdzi się zbyt mały stolik, gdyż zniknie on na tle pozostałych elementów wyposażenia. Dobrym wyborem będzie mebel sięgający do wysokości kanapy lub trochę niższy. Za optymalną wysokość uznaje się od 40 do ponad 50 centymetrów. Pozwoli to na swobodne odkładanie książki, filiżanki kawy czy pilota od telewizora.

Istotne przy wyborze stolika kawowego jest to, aby był on dopasowany do aranżacji wnętrza. Jeśli jest ono urządzone w stylu klasycznym lub skandynawskim, to najlepszym wyborem będzie stolik drewniany, bambusowy lub rattanowy. Do stylistyki industrialnej świetnie pasuje połączenie drewna z metalem. Miłośnikom minimalizmu można polecić nowoczesny stolik o ostrych kształtach, modele marmurowe lub szklane. Wprowadzą one do wnętrza lekkość i elegancję. Do salonu modernistycznego idealnie pasować będzie stolik o unikalnej formie, konstrukcji drucianej lub ażurowej. Metal i szkło zawsze będzie dobrym wyborem, podobnie jak lustrzany blat. Jeżeli w pomieszczeniu dominują naturalne materiały i organiczne kształty, to najlepszym rozwiązaniem będzie stolik w stylu scandi, utrzymany w stonowanej kolorystyce.