Sofa niejedno ma imię – jaką wybrać?

sofa

W przypadku sofy można mówić o elegancji, wygodzie, funkcjonalności. Szeroki wachlarz wyboru pozwala na znalezienie idealnego modelu, czyli takiego skrojonego na miarę potrzeb użytkownika. Niektórzy kupują meble wypoczynkowe kierując się tylko ceną lub designem, co jednak nie do końca jest dobrym pomysłem. Jest szereg kwestii, na które powinno się zwrócić uwagę, aby można było rzeczywiście mówić o trafionym zakupie.

Mając te kwestie na uwadze, łatwiej będzie wybrać odpowiednią sofę

Jako że raczej nikt nie kupuje regularnie nowego zestawu wypoczynkowego, ale często jest to inwestycja długoletnia, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję i od razu kupić produkt dobrej jakości, dostosowany do swoich rzeczywistych potrzeb i preferencji. Warto zacząć od wymierzenia dostępnej przestrzeni, bo jednak sofa nie jest mała, szczególnie jeśli ktoś chce kupić taką z funkcją spania, która pomieści więcej osób. Nie zawsze można pozwolić sobie na bardziej rozbudowany mebel przy ograniczonym metrażu. Na nic zda się nawet najpiękniejsza sofa, w niezwykle atrakcyjnej cenie, jeśli po prostu nie zmieści się w salonie. Nie sztuką jest wstawienie mebla na siłę, zagracanie pokoju, odbieranie sobie swobodnego poruszania się. Jeszcze inną kwestią będzie to, aby zachować optymalne proporcje. Przy niewielkim salonie nie sprawdzi się masywna sofa.

sofa

Przy wyborze sofy zawsze trzeba mieć na uwadze aranżację wnętrza i dobierać ją tak, aby pasowała stylistycznie do pozostałych elementów wyposażenia. Zupełnie inny design sprawdzi w przypadku salonu urządzonego w stylu klasycznym, nowoczesnym, scandi, industrialnym, retro czy glamour. Kolejną kwestią będzie kolorystyka, co również ma ścisły związek z wystrojem wnętrza. Przechodząc już do walorów użytkowych, istotnym parametrem będzie wysokość oparcia. Jedne modele mają niskie i twarde oparcie, inne wysokie i miękkie poduszki. Komfort użytkowania zapewni sofa, która będzie dobrze podpierać kręgosłup, szczególnie w odcinku szyjnym i lędźwiowym.

Kolejną kwestią podczas wybierania sofy do swojego salonu będzie zwrócenie uwagi na szerokość siedziska. Właśnie od tego w dużej mierze zależeć będzie komfort użytkowania. Zasada jest taka, że im siedzisko jest szersze, tym bardziej wygodne. Siedząc na meblu, trzeba czuć rozluźnione mięśnie i ciało, co zapewni optymalny wypoczynek. Większa szerokość siedziska przekłada się też na lepszą stabilność. Istotna kwestią będzie również czyszczenie. Warto wybierać wobec tego sofy łatwe do utrzymania w czystości.