Popularne style dywanów

dywany

Dywany wprowadzają do pomieszczeń ciepło i przytulność. W salonie szczególnie dobrze sprawdzają się modele wielkopowierzchniowe, które posiadają wyraziste kolory i piękne wzory. W korytarzu zastosować można natomiast wąski i przytulny biegacz. Do sypialni warto z kolei dopasować odpowiedni dywanik z juty, który zwróci uwagę swoim niebanalnym wyglądem. W każdym przypadku kluczowe znaczenie ma stylistyka, która powinna być odpowiednio dopasowana do aranżacji całego pomieszczenia.

Styl orientalny

Dywany w stylu orientalnym charakteryzują się wspaniałą kolorystyką i ornamentyką, dzięki czemu efektownie ozdabiają wnętrza. Ich nazwy zwykle nawiązują do regionu i miejsca pochodzenia, np. Iranu, Afganistanu czy Pakistanu. Nawiązują one stylistycznie do specyfiki różnych krajów, ponieważ zawierają typowe dla nich elementy dekoracyjne. Tego rodzaju dywany mogą być niezwykle oryginalną ozdobą i zwykle posiadają dość duże wymiary, które doskonale sprawdzają się w salonie. Do szczególnie popularnych tekstyliów orientalnych należą tzw. modele patchworkowe, które składają się z wielu fragmentów różnych tkanin.

Styl nepalski

dywany

Dywany nawiązujące do stylu nepalskiego są bardzo łatwe w pielęgnacji. Produkuje się je z dziewiczej wełny, co przekłada się na ich dużą elastyczność. Warto jednak unikać stawiania na ich ciężkich mebli. Dużym powodzeniem cieszą się modele długim lub krótkim włóknem. Taki stos uformowany jest z nici przędzy i stanowi całą powierzchnię tekstyliów. Wysokość zależy od długości włókna, a konkretnie od materiału nośnego do końcówki. W przypadku wysokości stosu mniejszej niż 1,5 centymetra, dywan posiada krótkie włosie. Wysokie włókno dotyczy modeli o wysokości pomiędzy 1,5 a 5 centymetrów.

Styl sizalski

Dywany z włókien sizalowych są bardzo nowoczesne. Tkane są lub plecione z sizalu, a od spodu zwykle podklejane specjalnym lateksem. Tego rodzaju tekstylia są antypoślizgowe i wyjątkowo higieniczne, dlatego poleca się je osobom poszukującym niekłopotliwych rozwiązań. Do ich zalet należy też miękka powierzchnia i stosunkowo wysoka odporność na brud. Maty wykonane z sizalu cieszą się obecnie coraz większą popularnością, co wynika także z ich niebanalnej estetyki. Doskonale sprawdzają się w wielu stylach aranżacyjnych, ponieważ występują w rozmaitych wariantach wzorniczych i kolorystycznych.