Jakie lustro wybrać do domu?

lustro

Lustra są kojarzone z tym, że mają być praktyczne, bo służą do przeglądania się, odbywania przy nich czynności kosmetycznych czy sprawdzania stroju. Jednak warto pamiętać, że oprócz swojej funkcjonalności, mogą stać się one także dekoracją. Obecnie producenci prześcigają się w tworzeniu przeróżnych modeli luster, niekiedy ich kształty czy ramy wyglądają jak małe dzieła sztuki.

Użyteczne i ozdobne, czyli lustra dla każdego domu

Obecnie lustra wiesza się nie tylko w łazience czy w przedpokoju, ale też np. w salonie czy sypialni, gdzie pełnią ważną rolę aranżacyjną. Odpowiednio umiejscowione i zawieszone, mogą np. sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się większe i nabierze głębi. Skierowane w stronę okna, lustro będzie odbijać promienie słońca. Daje to okazję doświetlenia ciemniejszych miejsc w pomieszczeniu. W salonach modne stało się wieszanie na jednej ścianie kilku luster, w różnych rozmiarach i kształtach. Oczywiście wybór lustra, szczególnie jego rozmiaru, będzie zależeć od tego, gdzie ono zawiśnie. W łazience, nad umywalką, wiesza się lustra średnich rozmiarów. W salonie, w ciekawych ramkach, wiesza się lustra małe. Natomiast do przedpokoju pasować będzie lustro duże, nawet sięgające od sufitu do podłogi.

Jak można zamontować lustro?

Są to takie elementy wyposażenia, które mogą być zamocowane kilkoma metodami. Wybierając lustro, trzeba mieć to na uwadze, ponieważ sposób montażu bardzo często będzie wpływał na wygląd lustra jako dekoracji. Jedne metody będą też bardziej inwazyjne od innych (co jest ważne np. w wynajmowanym mieszkaniu). Lustro może być:

  • Powieszone na haczykach. Jest to sposób bardzo popularny. Haczyki mogą utrzymać spore ciężary, a więc dość masywne lustra, np. grube czy z bogato zdobionymi ramami. Niestety, wymaga to wywiercenia dziur w ścianie.
  • Mocowanie przy użyciu taśmy samoprzylepnej. Jest to sposób trwały i praktyczny. Taśma przyklejona na suchą i dokładnie odtłuszczoną powierzchnię może trzymać lustro długo oraz stabilnie.
  • Mocowane na klej. Używa się tu kleju specjalnie przystosowanego do luster. Jest to sposób bardzo skuteczny i niezwykle wytrzymały.
  • Zainstalowane na specjalnych uchwytach. Przechodzą one na wylot tafli lustra, z wierzchu są przykryte zaślepkami (często ozdobnymi). Metoda ta umożliwia stabilne i trwałe zamocowanie lustra o dużych rozmiarach.