Jaką szafkę nocną wybrać? Czym kierować się przy wyborze?


Szafka nocna i stolik nocny to pojęcia, których bardzo często używa się zamiennie. Niewiele jednak osób wie, że nie są one tożsame. Te dwa meble różnią się nieco pod kilkoma względami. Można powiedzieć, że szafka nocna jest bardziej rozbudowana od stolika, czyli prostego blatu z czterema nogami. Jej wybór może być zatem trudniejszy. Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie szafki nocnej? Jak wybrać najlepszą?

Jakie wymiary powinna mieć szafka nocna?

Wymiary szafki nocnej mają wpływ nie tylko na funkcjonalność mebla, ale także na estetykę sypialni. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża szafka w stosunku do łóżka, będzie wyglądała niekorzystnie i szpeciła całe pomieszczenie. 

Jeśli chodzi o wygodę użytkowania, to największe znaczenie ma wysokość mebla. Szafka powinna być tak wysoka, jak łóżko lub minimalnie wyższa. Pozwoli to na wygodne odkładanie i sięganie po potrzebne rzeczy. 

Szafka nocna z szufladą czy bez?

Kolejną kwestią, nad którą warto się zastanowić, jest rodzaj mebla. Lepsza będzie szafka nocna z szufladą czy bez? To zależy do potrzeb użytkownika. Niektórzy przy łóżku trzymają leki, które muszą zażywać przed snem lub po przebudzeniu. W takiej sytuacji mebel z szufladą, w której można umieścić leki, będzie doskonałym rozwiązaniem.

Są też osoby, które przy łóżku lubią trzymać kolekcję książek. W takiej sytuacji warto zrezygnować z szuflady i wybrać szafkę z drzwiczkami, za którymi będzie można umieścić książki i sięgać po tę, na którą akurat ma się ochotę. 

Jak dobrać wygląd szafki nocnej?

Szafka nocna powinna być spójnym elementem sypialni. Specjaliści twierdzą, że najlepiej, jeśli będzie ona być w tym samym kolorze co łóżko lub szafa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby nieco poszaleć z kolorami. Trzeba tylko pamiętać, aby wygląd mebli nie „kłócił” się ze sobą, a tworzył jedną, harmonijną całość.