Do kiedy może stać choinka?

kiedy rozebrać choinkę

Informacji na temat tego, kiedy rozebrać choinkę każdego roku poszukuje wiele osób. Zgodnie z tradycją, najczęściej świąteczne drzewko usuwane jest w jednym z trzech terminów – 6 stycznia, pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli lub 2 lutego. Nie istnieje żaden odgórny nakaz w kwestii tego, jak długo ubrana choinka może stać w mieszkaniu. Warto jednak podejść do tego tematu dość praktycznie i nie odkładać rozbierania drzewka w nieskończoność, zwłaszcza jeżeli jest ono prawdziwe.

Czas na rozebranie choinki świątecznej

kiedy rozebrać choinkę

Według księży, kwestia rozbierania choinki nie jest regulowana przez prawo liturgiczne. Podobnie jak w przypadku wielu innych obyczajów towarzyszących Świętom Bożego Narodzenia, czas pozbywania się drzewka uwarunkowany jest jedynie pewnymi tradycjami. Zdania na ten temat są podzielone, dlatego decyzja o zdjęciu kolorowych lampek, złotych łańcuchów czy ozdobnych bombek zwykle podejmowana jest przez domowników zgodnie z własnymi preferencjami.

Najpopularniejsze terminy rozbierania choinki

Najczęściej choinka rozbierana jest w Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Dla wielu osób jest to jednak zbyt wcześnie, ponieważ po prostu lubią towarzystwo odświętnego drzewka i chcą jak najdłużej czuć klimat Bożego Narodzenia. Inny termin to pierwsza niedziela po Święcie Trzech Króli, zwana Niedzielą Chrztu Pańskiego. Wiele osób pozbywa się drzewka właśnie w tym okresie, kiedy to świąteczny klimat staje się coraz bardziej odległy. Najpóźniej choinka rozbierana jest 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego. Niewiele osób czeka aż tak długo, oczywiście poza największymi miłośnikami świątecznej atmosfery.

Rozbieranie i usuwanie świątecznej choinki

O tym, kiedy rozebrać choinkę decydują także względu praktyczne. O ile drzewko jest sztuczne, można je w miarę szybko złożyć i wynieść do piwnicy lub na strych. Więcej problemów sprawiają choinki prawdziwe, które stosunkowo szybko tracą swój piękny zapach i zaczynają gubić igliwie. Warto pamiętać, że takie drzewko można wyrzucić na zwykły śmietnik. Należy jednak wybrać kontener przeznaczony na odpady ekologiczne. Nie wolno natomiast pozostawiać prawdziwej choinki zbyt długo w nadziei, że posłuży także w przyszłym roku. Prędzej czy później drzewko zacznie gnić, dlatego nie warto zwlekać z jej usunięciem przez wiele tygodni.